’’Doğru ve Dürüst İşler’’

BİREYSEL EMEKLİLİK

BİREYSEL EMEKLİLİK

Emeklilik için Yeni Dönem de neler var?

 

Bireylerin Emeklilik dönemi için , tasarruflarını ve yatırımlarını düzenleyen 28/3/2001 tarihli ve 4632 sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu”  kapsamında, 29 Haziran 2012 tarih ve 28338 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Madde 29’daki şekliyle, Devlet sistemde bulunanlar için; her ay % 25’lik bir oranla katkıda bulunacak. Peki, Devlet Emeklilik dönemi için ek gelir anlamına gelen bu katkıyı nasıl yapıyor.? Bu soruyu, aşağıdaki örnekle anlaşılabilir şekilde cevaplayabiliriz.

 

Öncelikle Tasarruflar Ödüllendiriliyor!.....

Bu sistemde size düşen, sadece tasarruf kararı vermeniz. Sonrası, devletin size vereceği katkıyı en iyi şekilde değerlendirmeniz. Devlet sizin tasarruf etme niyetinizden başlayarak ödüllendirmeyi geniş bir alanda değerlendiriyor. Bireysel Emeklilik Sisteminde, tasarruf olarak yönlendireceğiniz her 100.-TL için devlet de hesabınıza 25.- TL katkıda bulunuyor, başka bir ifadeyle; tasarruflarınız için, Devlet sizi ödüllendiriyor. Tasarruf yapmaya başladığınız anda, %25 kazanmaya başlıyorsunuz. Aynı zamanda getirileri de sizin tasarruflarınıza ekleniyor.

Durumu biraz somutlaştıralım: siz düzenli olarak her ay 100.- TL mevduat yatırımı yapan bir kişiyseniz, 2012 yılı sonunda birikimlerinizin tutarı getirileriyle birlikte yaklaşık 1,267.- TL olacaktı. Ancak, yeni emeklilik sistemi 2013 yılında başladığında,  mevcut varsayımlar ve aynı şartlarda, devlet katkısıyla birlikte toplam paranız 1,585.- TL olacaktır. Sonuç son derece net! Bu nedenle ben emeklilik sistemine inanmıyorum, emeklilik için birikimimi kendim yapar ve yönetirim, diyenlere inanmayın. Eğer çok istiyorsanız, tabi ki emekliliğiniz için kendiniz de tasarruf yapın ve yönetin. Ancak bunu, uzman olarak kendinizi yeterli görüyorsanız, yapın. Bu sizin seçiminizdir. Gerçi buna karar vermişseniz, emeklilik sistemi için 100.- TL’niz de mutlaka olmalı.